Напомняне на НОИ към изселниците в Турция освети малко известен регламент

...
Напомняне на НОИ към изселниците в Турция освети малко известен регламент
Коментари Харесай

Хората с българска пенсия в чужбина трябва да доказват на НОИ, че са живи

Напомняне на Национален осигурителен институт към изселниците в Турция освети малко прочут правилник за хората, които получават български пенсии в непознати страни. Два пъти в годината хората, които получават пенсии въз основата на съглашението сред държавните управления на България и Турция, би трябвало да заявяват пред българските управляващи, че са живи, подсети през вчерашния ден нашият Национален застрахователен институт. Изискването е заложено в контракта, подписан през 1998 година от Иван Костовq и не е променяно макар самодейностите за понижаване на административната тежест и прехвърлянето на тежестта за сходни информации от жителите към съответните институции.

Получателите на български пенсии в Турция би трябвало през месеците януари и юли на съответната календарна година да се явяват персонално пред формален орган в Турция за легализация на декларацията за живот. След заверката оригиналът на документа се изпраща до централата на Национален осигурителен институт в София. Пенсиите на лицата, за които документът не е получен в период до 10 февруари - за първото полугодие на съответната календарна година, и до 10 август - за второто полугодие на същата, се стопират, показват от обезпечаването. Изплащането им се възобновява след приемане в Национален осигурителен институт на въпросната съответно заверена декларация за живот, изясняват от института. Официални органи за легализация на декларациите са посланиците и консулите на България в Турция, само че изселниците ни могат да изискат легализация и от турския Институт за обществено обезпечаване или други длъжностни лица, избрани от турското вътрешно законодателство - община, кметство, регионална администрация, нотариус и така нататък

Подобно условие има за всички български пенсии, получавани в чужбина, само че съгласно наредбата за пенсиите декларацията се подава един път годишно - от 1 ноември до 31 декември, в случай че в интернационалния контракт не е планувано друго, както е с Турция. От 2015 година декларацията " Живот ", която за някои страни се споделя декларация за продължение приемането на пенсия от България, може да се подава и по електронен път, само че както постоянно става с българските " електронни " услуги, човек би трябвало да се разноски най-малко един път до България - с цел да си извади личен идентификационен код, който се издава от териториалните поделения на Национален осигурителен институт или с цел да си извади електронен автограф от български снабдител на такава услуга. На уеб страницата на Национален осигурителен институт са оповестени 14 вида формуляри на разнообразни езици.

ОБХВАТ

Общо 15 010 са българските жители, които получават българска пенсия в Турция въз основата на съглашението сред двете страни, демонстрира информация на НОИ. Общият брой на лицата (заедно с тези в Турция), които получават българска пенсия отвън страната, е 27 920. Не всички те са български жители. Най-много пенсии от Национален осигурителен институт се изплащат в Германия, Испания и Гърция. Средният размер на пенсията по интернационалните спогодби е 233.87 лева по данни за първото тримесечие.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР